https://www.traditionrolex.com/4https://www.traditionrolex.com/4Pracownia ENG - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu

Pracownie

Pracownia ENG

Pracownia ENG (Elektronystagmografia) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu to specjalistyczne pomieszczenie, w którym przeprowadza się badania czynności ucha wewnętrznego, a dokładniej badania nystagmograficzne. ENG jest metodą badania, która polega na rejestracji ruchów gałek ocznych, które są wywołane przez różne bodźce i sytuacje.

Pracownia ENG jest wyposażona w specjalistyczne urządzenia medyczne, takie jak nystagmograf, czyli urządzenie do badania ruchów gałek ocznych, elektrody do rejestrowania sygnałów elektrycznych z mięśni gałek ocznych, a także system komputerowy do przetwarzania i analizy uzyskanych wyników.

Badanie ENG polega na zastosowaniu różnych bodźców, takich jak zmiany położenia ciała, różne częstotliwości dźwięków, podawanie zimnej lub gorącej wody do ucha, a także wywołanie odruchu karkowego. Podczas badania pacjent siedzi na krześle, a technik medyczny umieszcza elektrody na skórze wokół oczu oraz wewnątrz ucha.

Badanie ENG jest bezbolesne, ale może wywołać krótkotrwałe zawroty głowy lub nudności. Wyniki badania są następnie analizowane przez lekarza specjalistę w zakresie neurologii lub otolaryngologii. Na podstawie wyników badania można stwierdzić, czy występują jakieś zaburzenia czynności ucha wewnętrznego, takie jak choroba Meniere'a, zapalenie ucha wewnętrznego czy półpasiec ucha wewnętrznego.

Badanie ENG jest jednym z podstawowych badań, które są wykorzystywane w diagnostyce chorób ucha wewnętrznego, a także w przypadku schorzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane.

Kontakt

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu
Al. Legionów 10, 41-902 Bytom